Nieruchomości w Polsce-rynek o kilku twarzach

Invest Secure - Family Office > Blog > Nieruchomości w Polsce-rynek o kilku twarzach

Nieruchomości w Polsce-rynek o kilku twarzach

zabudowa miejska

 

Czytając prasę polską oraz zagraniczną nie sposób nie zauważyć faktu, że polski rynek nieruchomości przeżywał w ostatnim czasie okres dynamicznego wzrostu. Jesteśmy bombardowani z jednej strony przez oferty deweloperów, próbujących zagospodarować coraz mniej liczne lokalizacje w dużych miastach. Dodatkowo rośnie rynek nieruchomości komercyjnych, na których wartość transakcji inwestycyjnych na rynku komercyjnym ma przekroczyć 7 mld euro (wg szacunków opublikowanych m.in. w Pulsie Biznesu).

 

Rynek nieruchomości dzielimy w dużym uproszczeniu na dwa segmenty – detaliczny oraz komercyjny. Na rynku komercyjnym natomiast możemy wydzielić 4 główne nurty inwestycyjne. Są to:

 ★ powierzchnie biurowe, które są obecnie na absolutnym topie jeżeli chodzi o ilość powstającej powierzchni w Polsce,

★ nowoczesna powierzchnia handlowa, parki handlowe i obiekty o przeznaczeniu handlowym – te w Polsce przeżywały swój “boom” przez 3 lata, rozpoczynając od roku 2015, a wcześniej w okresie wejścia Polski do Unii Europejskiej

★ powierzchnia logistyczna i magazynowa – to równie ważna kategoria, która wyznacza atrakcyjność danego regionu pod względem inwestycyjnym,

★ powierzchnia hotelowa – ilość transakcji w ostatnim czasie zachowuje się stabilnie, co jest związane z dokładnym przygotowaniem i analizą rynku hotelowego w Polsce, który charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem “usieciowienia” w dużych miastach.

wieżowce

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jesteśmy świadkami prawdziwej zmiany jakościowej i ilościowej na rynku nieruchomości komercyjnych. Rok 2018 już był rekordowy pod względem transakcji, których wartość osiągnęła 7,2 mld euro. Złożyło się na nią ponad 100 transakcji. Wartość transakcji w roku 2017 to około 5 mld euro.

Warto na ten rynek popatrzeć także od strony dostępnej powierzchni, gdyż kluczowy jest popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w największych miastach w Polsce. Według raportu firmy Savills obecnie posiadamy w Polsce 11,1 mln m2 powierzchni biurowej, z czego w samym roku 2018 tej powierzchni powstało około 750 tyś. m2 a rok 2019 z pewnością zakończy się podobnym wolumenem. A to oznacza, że kilkanaście procent biur dostępnych w Polsce powstało w ostatnich 2 latach. Co więcej, połowa całej powierzchni biurowej znajduje się w … Warszawie (szacunki mówią o 5,5 mln m2 powierzchni)

 

Skąd takie zainteresowanie rynkiem komercyjnym w Polsce? Warto zauważyć, że na tym rynku bardzo aktywne są szczególnie podmioty zagraniczne, które na rodzimych rynkach mają problem z osiąganiem atrakcyjnych stóp zwrotu. Inwestycje dające 1,5-2,5% w skali roku są w Europie Zachodniej oceniane jako atrakcyjne. Według obliczeń firmy Savills w 2018 r. zrealizowano transakcje, których stopa zwrotu na polskim sektorze biurowym wynosi 4,70% – 4,75%, w sektorze handlowym niewiele powyżej 4%, a najlepsze powierzchnie magazynowo-przemysłowe dawały inwestorom zysk na poziomie nawet 5,15%.

sterta monet zegar w tle

Jak będzie się rozwijał ten rynek i jakie są jego perspektywy? W ofercie Invest Secure analizujemy i realizujemy dla Państwa m.in. gotowe pracujące parki handlowe i biurowe (stopy zwrotu do 7%), pojedyncze lokale usługowe, na których osiągnąć można stopę zwrotu nawet 7,5%-9%. Dodatkowo dla inwestorów pragnących zrealizować stopę zwrotu nie tylko z najmu, ale również na poziomie budowy i sprzedaży, udostępniamy ciekawe inwestycyjne lokalizacje gruntowe pod zabudowę biurową, mieszkaniową czy logistyczną.

 

Zapraszamy do kontaktu.

tekst opracował: Krzysztof Kisiel

Napisz komentarz