Czy zaczyna się moda na wynajem mieszkań, a nie zakup ich?

Invest Secure - Family Office > Blog > Czy zaczyna się moda na wynajem mieszkań, a nie zakup ich?
blok

Ostatnimi laty można zauważyć zmiany w podejściu Polaków do posiadania mieszkań na własność. Około 81% uważa, że lepszą opcją jest korzystanie z cudzego mieszkania niż jego posiadanie na własność. Można to zauważyć po wzroście liczby wynajmowanych mieszkań. Z czego wynika takie podejście?

Zmiana w sposobie myślenia

Dawniej wypożyczać można było kasety z filmami, ponieważ ich zakup nie był opłacalny. Z czasem pojawiła się moda na wypożyczanie różnego rodzaju sprzętów budowlanych, natomiast dziś wypożyczać można wiele rzeczy: rowery, samochody, gadżety, a także mieszkania. Dzięki temu, można korzystać z danego dobra, bez konieczności jego nabywania na własność.  Doskonale taki trend jest odzwierciedlony w rynku najmu. Najem mieszkania daje możliwość mobilności – w przeciwieństwie do jego zakupu. Dzięki temu najemca ma dużą swobodę, ponieważ może korzystać z nieruchomości w różnych miastach, a nawet krajach bez konieczności ich kupowania. Natomiast posiadanie mieszkania na własność, często wiąże się z ,,osiadaniem” w jednym miejscu. Taka zmiana w sposobie myślenia może wynikać z potrzeby niezależności.

Prognozy najmu

Polacy chętnie wynajmują mieszkania z wielu względów. Nie muszą przywiązywać się do jednego miejsca zamieszkania, jeśli nie są pewni, że planują w nim swoją przyszłość. Ponadto koszty zakupu mieszkania są nieporównywalnie wyższe niż koszty związane z użytkowaniem. Najemcy za niewielką kwotę mogą zacząć korzystać z mieszkania o wysokim standardzie, na którego zakup ich nie stać. Często na takie rozwiązanie decydują się ludzie młodzi, którzy szukają swojego miejsca i nie są jeszcze pewni przyszłości. Takie rozwiązanie pozwala również uczyć się ekonomicznego myślenia. W szczególności taką formę korzystania z dóbr można zauważyć wśród pokolenia urodzonego pod koniec lat 80 – tych i na początku 90 -tych.

Wynajmowanie mieszkań, zamiast ich zakup staje się coraz popularniejsze. Dlatego zakup mieszkań pod wynajem wydaje się atrakcyjną inwestycją, która może generować dochody pasywne oraz przynieść znaczną stopą zwrotu na przestrzeni kolejnych lat.

Napisz komentarz