Invest Secure - Family Office > Blog > Polacy mają coraz więcej gotówki – i co z nią robią?
plik banknotów

Polacy coraz chętniej oszczędzają pieniądze. Największą motywacją jest poczucie bezpieczeństwa, czyli odkładanie na tzw. czarną godzinę. Jednak wciąż jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak inflacja obniża wartość ich oszczędności, podczas gdy właściwe zarządzanie odłożonym kapitałem, pozwala go pomnażać, przy stosunkowo niskim ryzyku. Na co jeszcze Polacy odkładają pieniądze?

Ciekawe wyniki badań

Maison&Partners przeprowadził badania, z których wynika, że ok. 57% Polaków systematycznie odkłada pieniądze, a ok 63% posiada jakieś odłożone środki finansowe. Większość (21%) posiada odłożoną kwotę o równowartości trzymiesięcznych dochodów, natomiast niewielka ilość osób (17%) odłożyła sumę, która przekracza półroczne zarobki. Pozostałe 14% posiada wolne środki równe miesięcznemu wynagrodzeniu. Największy problem z oszczędzaniem tkwi w nieodpowiednim podejściu do tej tematyki, ponieważ wciąż wiele osób lubi wydawać pieniądze na zakupy, które sprawiają im radość. Przez to nie gromadzą kapitału, lecz wydają go na bieżąco.

Co może wpływać na niechętne podejście Polaków do oszczędzania?

Osoby, które lubią wydawać pieniądze na zbędne zakupy, często zadłużają się.  Niechętne podejście Polaków do oszczędzania może wynikać z braku odpowiedniej edukacji na temat oszczędzania i inwestowania. Większość osób posiadających odłożone środki, nie chce inwestować, ponieważ woli trzymać je w przysłowiowej skarpecie. To powoduje, że zgromadzone pieniądze tracą siłę nabywczą, wskutek inflacji – z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Na co jeszcze Polacy oszczędzają? Poza oszczędzaniem na ,,czarną godzinę”(41%), czyli w celu poczucia bezpieczeństwa, Polacy w mniejszym stopniu odkładają na realizację własnych marzeń (14%). Natomiast kolejnym celem są podróże (15%) oraz zakup samochodu lub remont mieszkania (11%).

Pomimo że Polacy potrafią oszczędzać, to wciąż jeszcze nie zdają sobie sprawy, że trzymanie pieniędzy w skarpecie jest nieopłacalne, ponieważ w dość szybkim tempie tracą siłę nabywczą. Również trzymanie całego kapitału na lokatach nie przynosi zysków, ponieważ inflacja znacznie przewyższa oprocentowanie w bankach. Dlatego podstawą dbania o swój kapitał jest edukacja lub korzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy pomagają ochronić i pomnożyć odłożone środki.

Napisz komentarz