Invest Secure - Family Office > Blog > Jak inwestują profesjonalni inwestorzy?
mężczyzna w garniturze z whisky w ręku

Inwestowanie zawsze wiąże się z niższym lub wyższym ryzykiem utraty pieniędzy. Doskonale wiedzą o tym profesjonalni inwestorzy, który dywersyfikują ryzyko przez budowanie portfela inwestycyjnego. Jak i w co inwestują profesjonaliści, którzy potrafią pomnażać swój kapitał?

Racjonalne podejście do inwestowania

Profesjonalny inwestor akceptuje ryzyko, potrafi zarządzać nim oraz bierze pełną odpowiedzialność za swoje decyzje. Dokonuje szczegółowych analiz lub korzysta z pomocy profesjonalistów oraz nie żyje złudzeniami, ani obietnicami danej branży, lecz opiera się na twardych danych. Ponadto profesjonaliści potrafią dzielić inwestycje na długo – i krótkoterminowe. Jedne mają na celu zapewnienie sobie dochodów na emeryturze, a inne pomnażanie kapitału w krótszych okresach – w zależności od rodzaju inwestycji. Cel oraz charakter inwestycji wpływa na horyzont czasowy. W przypadku ,,zamrożenia” określonej kwoty na 10 lat lub dłużej, możliwości są znacznie większe niż przy kapitale, które będzie potrzebny za rok lub dwa. Dlatego profesjonaliści inwestują w oparciu o swoje warunki finansowe i przeznaczają na ten cel kapitał, który w najgorszym przypadku mogą stracić.

Inwestowanie w złoto

Złoto od najdawniejszych czasów było metalem monetarnym oraz stanowiło cenny kruszec, dostępny tylko dla nielicznych. I tak pozostało do dziś, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród profesjonalnych inwestorów. Jednak są oni świadomi, iż złoto z jednej strony jest bezpieczną lokatą kapitału, ale jego ceny są zmienne. Dlatego w przypadku krótkoterminowej inwestycji, wahania cen mogą być znaczne. Natomiast w perspektywie długoterminowej, złoto może przynieść znaczne zyski. Profesjonaliści często kupują sztabki z uwagi na ochronę kapitału przez inflacją, a dopiero potem traktują je jako inwestycją, która ma przynieść zyski. Złoto może stanowić dobre zabezpieczenie na wypadek kryzysu gospodarczego. Poza sztabkami, popularnością cieszą się także monety bulionowe.

Inwestowanie w fundusze emerytalne

Fundusze emerytalne są długoterminową inwestycją, która przynosi korzyści dopiero na emeryturze. Jednak świadomi inwestorzy dbają o zabezpieczenie swojej przyszłości nawet na ,,jesień życia”.  Fundusze gromadzą środki finansowe oraz lokują je w inwestycje o niskim poziomie ryzyka, w celu ochrony przed inflacją oraz pomnażania. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, środki te zostają wypłacone każdemu członkowi.

Akcje spółek giełdowych

Akcje spółek giełdowych to kolejny sposób inwestowania przez profesjonalistów. W tego typu inwestycjach kluczową rolę pełni przeprowadzanie analizy fundamentalnej danej spółki, w celu zmniejszenia ryzyka oraz oceny szans na zysk.  Dlatego inwestorzy doskonale wiedzą, że warto posiadać w portfelu spółki z różnych sektorów gospodarczych. Ryzyko upadku spółek w różnych sektorach jest znacznie niższe niż w jednym. Niektóre akcje można zakupić w celu ich odsprzedaży, gdy wartość osiągnie wyższy poziom. Natomiast inne mogą generować systematyczny zysk, który wypłaca firma udziałowcom w postaci dywidendy, poza tym, że ich cena również wzrasta.

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości w XXI wieku stało się popularne wśród profesjonalnych inwestorów. Taka inwestycja wymaga jednak znacznie większego kapitału niż poprzednie, ale posiada wiele zalet, pomimo że w jakimś stopniu również jest objęta ryzykiem. Dużą popularnością cieszą się nieruchomości komercyjne, które zostają zakupione pod wynajem, np. biura, lokale przemysłowe, itd. Cena zakupu oraz wzrost wartości w znacznym stopniu zależy od lokalizacji.  Dobra lokalizacja wpływa na wyższą cenę zakupu, ale i na wyższe zyski z najmu. Profesjonalni inwestorzy budują portfel inwestycyjny, w którego skład wchodzą różne typy nieruchomości, np. lokale, mieszkania, a nawet działki. W większości przypadków, wartość nieruchomości wzrasta – jeżeli przed zakupem zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza. Dlatego stanowią one dobrą lokatę kapitału oraz mogą generować systematyczny zysk z najmu.

Napisz komentarz