Czy inwestować w rozwój przedsiębiorstwa, jeśli dzieci nie chcą go przejąć?

Invest Secure - Family Office > Blog > Czy inwestować w rozwój przedsiębiorstwa, jeśli dzieci nie chcą go przejąć?
mężczyzna trzyma laptopa

Wielu właścicieli przedsiębiorstw inwestuje i rozwija je przez lata z myślą o przyszłości swoich dzieci. Jednak w niektórych przypadkach okazuje się, że potomni nie zamierzają przejąć biznesu, ponieważ mają zupełnie inne zainteresowania i chcą realizować się w odmiennych wyzwaniach zawodowych. Co zrobić w takim przypadku? Czy warto nadal inwestować pieniądze w rozwój przedsiębiorstwa?

Dlaczego dzieci nie chcą przejąć przedsiębiorstwa po rodzicach?

Tylko niewielka część przedsiębiorców przekazuje swoje firmy w ręce dzieci, a zdecydowana większość je sprzedaje w obce ręce. W niektórych przypadkach wynika to z nienajlepszych relacji rodzinnych, a w innych z zupełnego braku zainteresowania firmą. Natomiast niektóre młode osoby po prostu nie chcą zostać przedsiębiorcami, lecz wolą pracować na etacie zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Do prowadzenia własnej firmy młody człowiek musi wyrażać chęć oraz posiadać odpowiednie predyspozycje. Najczęściej młodzi przedsiębiorcy, którzy przejmują zarządzanie nad rodzinną firmą wyrażają takie zainteresowania od wczesnych lat. Z biegiem czasu zostają stopniowo wdrażani w działalność przedsiębiorstwa, dzięki czemu nabywają potrzebne umiejętności. Jednak jeśli sytuacja wygląda odwrotnie i potomstwo nie chce przejąć firmy, to nadal warto inwestować w jej rozwój, ponieważ płynie z tego wiele korzyści.

Zabezpieczenie dla dzieci

Warto inwestować w rozwój przedsiębiorstwa nawet w przypadku, gdy trafi z czasem w obce ręce. Większe zyski wypracowane w firmie pozwalają stworzyć zabezpieczenie finansowe dla właściciela i jego młodszego pokolenia. Dobrym przykładem jest inwestowanie wygenerowanych zysków w nieruchomości stanowiące doskonałą inwestycję, którą można z czasem przekazać. Możliwości inwestowania kapitału jest wiele, dlatego warto rozwijać biznes i zwiększać jego zyskowność.

Wsparcie finansowe dla dzieci

Dobrze prosperująca firma pozwala przedsiębiorcy na bieżąco wspomagać finansowo swoje dzieci i daje poczucie stabilizacji. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien rozwijać swój biznes w stopniu, w jakim jest to możliwe – zanim przejdzie na emeryturę i sprzeda go w obce ręce. Wielu tworzy i rozwija firmy przez lata z myślą o zapewnieniu przyszłości potomnym. Dlatego to kolejny powód, dla którego warto inwestować w rozwój przedsiębiorstwa, nawet jeśli dzieci nie chcą go przejąć.

Wyższa wartość firmy przy sprzedaży

Rynek ciągle się zmienia, ze względu na nowe technologie oraz przyzwyczajenia klientów. Dlatego każda firma musi dostosować się do wymogów klientów, aby osiągać zyski. Najczęściej  im bardziej rozwinięte przedsiębiorstwo, tym większa wycena jego wartości. Odpowiednie inwestowanie w rozwój firmy podnosi jej wartość, co wpływa na wycenę przy sprzedaży. Uzyskany kapitał można przekazać dzieciom i zabezpieczyć je finansowo.

Dochód pasywny

W przypadku niektórych rodzajów spółek przedsiębiorcy nie zawsze sprzedają je w całości. Niektórzy decydują się na zatrzymanie części udziałów, które generują dochód pasywny. Takie udziały z czasem można przekazać dzieciom i zapewnić stabilizację finansową. Im wyższe zyski generuje spółka, tym większe dochody z udziałów.

To powody, dla których warto inwestować w rozwój firmy, nawet jeśli dzieci nie zamierzają jej przejąć. Uzyskany kapitał można przekazać im bezpośrednio lub w postaci inwestycji.

Napisz komentarz