Rentier po polsku – sprzedałem firmę, zarobiłem i co dalej?

Invest Secure - Family Office > Blog > Rentier po polsku – sprzedałem firmę, zarobiłem i co dalej?
mężczyzna pisze cos w notatniku

Rentier to osoba, która uważana jest za ,,inwestora” budującego dochody pasywne przez inwestowanie pieniędzy w różne branże. Z tego względu zawód ten w oczach wielu przedsiębiorców zmagających się z przeciwnościami rynków rozbudza marzenia o niezależności finansowej oraz większej ilości wolnego czasu. Przez to niektórzy decydują się na sprzedaż firmy i zaczęcie nowego etapu w życiu.

Kim jest rentier?

Istnieją osoby, które budują markę i pozycję firmy na rynku przez wiele lat, a następnie chcą ją sprzedać, ponieważ dochodzą do wniosku, że chciałyby żyć z dochodów pasywnych. W takiej  sytuacji często decydują się na zostanie rentierem. Na czym polega ten zawód? Rentier często jest uważany za osobę, która utrzymuje się z wynajmu lokali lub mieszkań. W rzeczywistości jednak czerpie ona korzyści z różnych pasywnych inwestycji, dzięki czemu nie musi prowadzić przedsiębiorstwa, ani chodzić do pracy. Wystarczy, że rozsądnie zainwestuje posiadany kapitał i będzie mogła żyć z odsetek. Z pozoru wygląda to prosto, ale czy na pewno tak jest w rzeczywistości? Wszystko zależy od rodzaju inwestycji, jednak naszym klientom zawsze polecamy budować portfel inwestycyjny, aby ograniczać ryzyko.

Jak zostać rentierem w Polsce?

Średni zysk płynący z inwestycji wynosi ok. 5% w skali roku, ale może być również wyższy – w zależności od rodzaju inwestycji. Początkowy kapitał musi być odpowiednio wysoki, aby móc utrzymywać się z takich inwestycji. Istnieje wiele sposobów na zainwestowanie pieniędzy. Jednym z nich jest inwestycja w start-up z potencjałem. Dzięki temu można zarabiać, gdy produkt lub usługa takiego projektu wejdą na rynek, a start-up stanie się firmą generującą zyski. Innymi sposobami na zostanie rentierem jest finansowanie np. uzdolnionych osób lub produkcji filmowych. Lokaty rentierskie to kolejna metoda na generowanie dochodów rentierskich. Różnią się one od tradycyjnych tym, że wygenerowane odsetki nie są kapitalizowane, lecz wypłacane na konto w określonym terminie. Do popularnych należy jednak zakup nieruchomości pod wynajem, np. kilku mieszkań, lokali przemysłowych lub przeznaczonych do użytku publicznego. Dzięki temu można czerpać zyski z wynajmu oraz dodatkowo zwiększać wartość początkowego kapitału, dzięki wzrostowi wartości danych nieruchomości.

Czy warto zostać rentierem?

Rentierem może zostać każda osoba, która posiada odpowiednio duży kapitał, aby móc generować określony zysk. Fakt zostania rentierem nie ogranicza natomiast innych możliwości zarobkowych.  Wolność finansowa kusi brakiem obowiązku pracy na etacie lub prowadzenia własnej firmy. Z tego względu wielu przedsiębiorców decyduje się na sprzedaż biznesów, aby stać się panami własnego czasu i móc cieszyć się życiem. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że sam kapitał nie wystarczy, ponieważ niezbędna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie. W przeciwnym razie można stracić wszystkie pieniądze.

Zawód rentiera jest atrakcyjny z uwagi na niezależność finansową i pasywne dochody, które można uzyskać z inwestycji. Natomiast osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, powinny skorzystać z pomocy doradcy. Każda inwestycja wymaga researchu, aby ocenić jej potencjał oraz ryzyko, które zawsze istnieje. Dlatego dla naszych klientów przeprowadzamy dokładne analizy, aby zminimalizować ryzyko i wybrać dla nich inwestycje, które posiadają potencjał na zysku.

Napisz komentarz