Invest Secure - Family Office > Blog > Problem pracowników w firmach, czy błędna mentalności szefa?
m\e\zczy\zni i kobiety przy wspolnym projekkcie

Odpowiednia rekrutacja pracowników to w obecnych czasach tylko część  sukcesu przedsiębiorstwa. Prawdziwą sztuką jest utrzymanie fachowców w firmie przez zapewnienie im optymalnych warunków, z których będą zadowoleni. W szczególności o komfort pracowników muszą dbać firmy świadczące specjalistyczne usługi, w których każdy fachowiec jest ceniony na wagę złota. Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą jak sprawić, by członkowie ich firm skupiali się na powierzonych zadaniach i nie rozglądali się za nowymi ofertami pracy. Większość pracowników chce się rozwijać, dlatego szef powinien ustalić indywidualne potrzeby na każdej płaszczyźnie zawodowej. Co motywuje pracowników do pozostania w firmie?

Odpowiednie wynagrodzenie

Wynagrodzenie to kluczowy czynnik, który motywuje pracowników do wykonywania powierzonych zadań. Przedsiębiorca powinien prowadzić raporty płacowe i sprawdzać, czy są adekwatne do umiejętności i wyników osiąganych przez pracownika. Wynagrodzenie powinno motywować, ale nie może być zbyt wysokie w stosunku do jego kompetencji. Osoby, które domagają się  nieracjonalnych warunków finansowych w stosunku do umiejętności i wartości, które mogą wnieść do firmy, prawdopodobnie nie otrzymają ich również u konkurencji. Dlatego dobry szef powinien wynagradzać pracowników adekwatnie do korzyści, które odnosi dzięki nim firma. Warto mieć też na uwadze nieśmiałe osoby, które dobrze wykonują swoją pracę, ale nie mają śmiałości poprosić o podwyżkę.

Benefity dla dobrych pracowników

Benefity to kolejny czynnik, który motywuje pracowników do działania i pozwala zatrzymać ich w firmie. Oprócz karnetów na siłownię, basenu oraz dodatkowej opieki medycznej coraz więcej firm oferuje możliwość pracy w formule home office , wycieczki zagraniczne, karnety do salonów masażu i odnowy biologicznej, przyjęcia urodzinowe, itd. Im więcej praktycznych benefitów oferuje firma, tym większa szansa na zatrzymanie specjalistów.

Przyjemna atmosfera

W większości firm w pewnym stopniu panuje rywalizacja, która jest potrzebna do motywowania kadry pracowniczej. Jednak rolą szefa jest przede wszystkim zbudowanie zespołu, którego członkowie będą dobrze się ze sobą dogadywać. Dobry manager potrafi motywować oraz integrować pracowników, aby wspólnie realizowali cele firmy.W każdym zespole zdarzają się konflikty, które powinny być rozwiązywane. W przeciwnym razie niedomówienia oraz nierozstrzygnięte sprawy mogą zniszczyć atmosferę, co przełoży się na niższą produktywność i może spowodować rozpad zespołu.

Jasne zasady

Dobry szef, który chce utrzymać zespół pracowników w firmie, powinien udzielać jasnych informacji. Warunki pracy muszą być ustalone już na początku, aby uniknąć w przyszłości nieporozumień. Brak stałej umowy lub niejasności często powodują, że fachowcy odchodzą do firm konkurencyjnych. Przełożony powinien chwalić pracowników za dobrze wykonywane obowiązki, aby poczuli się docenieni oraz zyskali większą pewność siebie. Zarówno oczekiwania szefa, jak i załogi powinny być jasno określone, bo dzięki temu współpraca przebiega efektywniej

Wyzwania

Ambitni pracownicy lubią cały czas się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Dlatego warto zapewnić takim osobom specjalistyczne szkolenia, dzięki którym zdobędą nowe kompetencje zwiększające efektywność ich pracy. Jeżeli firma zacznie dzięki nim odnosić wyższe zyski, to warto nagradzać takich fachowców premiami uznaniowymi lub innymi nagrodami.

W obecnych czasach istnieje duża konkurencja w wielu branżach, dlatego coraz więcej firm zmaga się z niedoborem fachowców, którzy odchodzą do konkurencji. Dobry szef powinien być jednocześnie profesjonalnym managerem, który potrafi integrować i motywować zespół pracowników.

Napisz komentarz