Invest Secure - Family Office > Blog > Jak znaleźć dobrego doradcę w firmie?
ręce mężczyzny nad szachami

Doradca strategiczny w firmie to osoba, która musi posiadać odpowiednie kompetencje oraz zdolności. Taki ekspert potrafi na chłodno ocenić daną sytuację firmy oraz jasno uzasadnić swoje stanowisko odnośnie kluczowych spraw. Przedsiębiorca każdego dnia zalewany jest różnego rodzaju informacjami, które mogą być przełomowe dla przyszłości jego firmy. Wprowadzenie innowacyjnych technologii, polityka zagraniczna, wojny, kryzys, itd., wprowadzają duży chaos. Dlatego osobie prowadzącej biznes, trudno jest przeprowadzać analizy i jednocześnie wykonywać obowiązki w firmie. Z tego względu pomoc fachowego doradcy jest nieoceniona. Jak znaleźć kompetentną osobę i kto może w tym pomóc?

Kluczowe znaczenie informacji dla biznesu

W dobie internetu informacja pełni kluczową rolę w biznesie. Przedsiębiorca nie jest w stanie wyselekcjonować danych, które są ważne dla jego biznesu, ponieważ najczęściej nie ma na to czasu. W takim przypadku pomóc może kompetentny doradca strategiczny, który doskonale zna sytuację firmy (problemy, potrzeby oraz przewiduje ewentualne problemy, które mogą się pojawić). Osoba taka potrafi stworzyć audyt, analizy oraz przedstawić swoją wizję dotyczącą sposobu rozwoju firmy z ich wykorzystaniem.

Dlaczego warto korzystać z pomocy doradcy strategicznego?

Sytuacja na rynku może szybko ulec zmianie. Ponadto rozwój i wprowadzanie nowych technologii sprawia, że każda firma musi się dostosować do obecnych trendów. Zmieniające się czynniki na rynku wymuszają w wielu firmach przedefiniowanie swojego modelu biznesowego. W przeciwnym razie może dojść do ich upadłości. Dlatego warto korzystać z pomocy doradcy, który na bieżąco śledzi aktualne trendy na rynku, analizuje konkurencję, a także dokonuje cyklicznego przeglądu firmy oraz sporządza niezbędne analizy. To sprawia, że przedsiębiorca może skupiać się na codziennych zadaniach, bez obawy, że przeoczy kluczowe informacje – co mogłoby być kosztowne. Ponadto odpowiednia ocena sytuacji firmy oraz rynku pozwala na wczesne podjęcie kluczowych działań, dzięki którym firma może wyprzedzić konkurencję.

Doradca finansowy dla rozwoju

Doradca inwestycyjny pełni równie istotną rolę, jak strategiczny. Osoba taka potrafi analizować trendy na rynku, dzięki czemu na chłodno ocenia panującą sytuację oraz szanse na potencjalny zysk, zanim firma zainwestuje swój kapitał. Ponadto posiada odpowiednie umiejętności, dzięki którym może zarządzać portfelem inwestycyjnym firmy oraz doradzać przedsiębiorcy w zakresie instrumentów finansowych – zakup lub sprzedaż. Kluczową umiejętnością jest także pomoc w zakresie: łączenia, podziału lub przejmowania kapitału innych firm. Doradca inwestycyjny musi posiadać odpowiednią licencję, aby mógł wykonywać ten zawód.

Doradca finansowy w firmie

Kolejnym typem jest doradca finansowy, który zajmuje się m.in. analizą sytuacja finansowej przedsiębiorstwa. Potrafi przeprowadzić audyt, a także doradzić w zakresie zaciągania kredytu przez firmę na jak najkorzystniejszych warunkach. Zajmuje się także kompletowaniem oraz załatwianiem formalności związanych z kredytem. Ponadto analizuje oferty pakietów ubezpieczeniowych dla firmy i wybiera takie, które są najkorzystniejsze. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców korzysta z takich usług.

Kto może pomóc w znalezieniu dobrego doradcy w firmie?

Na rynku można znaleźć wiele ofert związanych z doradztwem dla firm w różnych zakresach. Jednak nie zawsze istnieje pewność, że firma lub osoba świadcząca takie usługi jest uczciwa i kompetentna. Dobrą opcją jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy działają od wielu lat w danej branży oraz znają od postaw wszelkie występujące problemy. Potrafią szybko analizować daną sytuację i pomagać przedsiębiorcy w podejmowaniu najlepszych dla firmy decyzji biznesowych. W Invest Secure wspieramy inwestorów i przedsiębiorców od kilku lat, dzięki czemu mogą rozwijać swoje biznesu i sprostać zmieniającym się wymogom rynku.

Napisz komentarz