Jak poukładać biznes, aby wszyscy byli szczęśliwi?

Invest Secure - Family Office > Blog > Jak poukładać biznes, aby wszyscy byli szczęśliwi?
szczęsliwa rodzina

Wielu przedsiębiorców założyło własny biznes po to, aby zapewnić stabilizację rodzinie oraz być panem swojego losu. Jednak często okazuje się, że firma do tego stopnia ich pochłonęła, iż stali się pracoholikami, czego skutkiem jest brak czasu dla rodziny. Dlatego warto znaleźć swój złoty środek, który pozwoli poukładać biznes w taki sposób, aby zadbać o stabilizację finansową oraz mieć czas dla rodziny. Jak można to zrobić?

Złota zasada: być tu i teraz, a nie tu i tam

Niektórzy przedsiębiorcy po powrocie do domu są obecni tylko ciałem, a ich umysł wciąż pozostaje w firmie. Zamiast skupić się na rodzinie i miło spędzać z nią czas, to ciągle rozmyślają o sprawach związanych z firmą. Oczywiście prowadzenie własnego biznesu wymaga czasami poświęcenia, ale nie powinno pochłaniać całej energii oraz czasu przeznaczonego dla rodziny. Dlatego warto nauczyć się być tu i teraz, czyli czas w firmie poświęcać na pracę, a czas dla rodziny przeznaczać na bycie z nią całym sobą.

Lista zadań biznesowych

Zapominanie o wykonaniu niektórych zadań w firmie, często zaprząta umysł po powrocie do domu. Dlatego warto codziennie sporządzać listę zadań (z uwzględnieniem tych najdrobniejszych) i wykonać je zgodnie z planem. Dzięki temu umysł w pracy przestaje się rozpraszać na przypominanie sobie o rzeczach, które należy zrobić, co skutkuje osłabioną koncentracją. Poza tym lista zdań pozwala skupić się w maksymalnym stopniu na pracy. Dzięki temu po powrocie do domu umysł pozostaje wolny i można skupić się na rodzinie.

Rozstrzyganie niedomówień

W każdym biznesie zdarzają się spory, które czasami pozostają niewyjaśnione. To powoduje, że niedokończona sprawa zaprząta umysł i wywołuje napięcie emocjonalne, które przekłada się na życie rodzinne. Dlatego wszelkie spory biznesowe należy rozstrzygać tak szybko, jak to możliwe. W firmie jest czas na pracę, a w domu czas dla rodziny. Natomiast warto też porozmawiać o swoich problemach zawodowych z partnerem lub partnerką.

Ustalenie czasu dla rodziny

Niektórzy przedsiębiorcy są tak zajęci firmą, że nie mają czasu dla rodziny, pomimo że firmę tworzyli z myślą o niej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest określenie czasu, który będzie przeznaczony wyłącznie dla rodziny. Oczywiście czasami będzie tak, że nagłe sytuacje w firmie zabiorą ten czas, ale nie powinno ich być zbyt wiele. Warto zachować balans między życiem zawodowym a rodziną.

Delegowanie zadań

Przedsiębiorca, który chce zachować balans między firmą  a rodziną, powinien skutecznie zarządzać biznesem. W tym celu warto znaleźć osobę, która przejmie część obowiązków, co przełoży się na odciążenie umysłu oraz zyskanie więcej czasu. Umiejętność delegowania zadań w prowadzeniu firmy jest potrzebna, bo dzięki temu można stworzyć równowagę między biznesem a rodziną.

W życiu każdego przedsiębiorcy bywają momenty, w których musi poświęcić czas na załatwianie spraw związanych z biznesem. Jednak nie powinno ich być zbyt wiele, aby firma nie pochłaniała czasu, który powinien być przeznaczony dla najbliższych.

2 Responses

Napisz komentarz