Jak budować kapitał dla dzieci?

Invest Secure - Family Office > Blog > Jak budować kapitał dla dzieci?
biznes rodzinny

Wiele osób chcąc zabezpieczyć potomstwo, szuka różnych możliwości. Faktem jest, że pieniądz traci na wartości, dlatego oszczędzanie na lokacie od dawna jest nieopłacalne. Dlatego lepszą opcją budowania kapitału dla dzieci jest inwestowanie. W jakie aktywa można inwestować, aby generować korzystne stopy zwrotu?

Kiedy zacząć budować kapitał dla dzieci?

Drastyczny wzrost inflacji powoduje, że trzymanie pieniędzy na  lokatach bankowych już dawno przestało być opłacalne. Oznacza to, że odłożone pieniądze z każdym rokiem tracą wartość nabywczą. Odkładanie pieniędzy na budowanie kapitału dla dziecka to podstawa. Zgromadzony kapitał trzeba chronić przed ,,krwiożerczą” inflacją i pomnażać go. Obecnie można znaleźć wiele możliwości inwestowania pieniędzy.  Jednak zdarza się, że w rzeczywistości nie generują wystarczających zysków, aby kapitał nie tracił wartości nabywczej. Budowanie kapitału dla dziecka, warto rozpocząć jak najprędzej.

Inwestowanie w kryptowaluty

Ostatnimi laty inwestowanie w Bitcoin i inne kryptowaluty stało się popularne. Waluty cyfrowe dają szansę na duże zyski, ale trzeba mieć świadomość olbrzymiego ryzyka takiej inwestycji. Zwolennicy Bitcoin uważają, że kiedyś stanie się środkiem płatniczym i zastąpi tradycyjne waluty. Jednak obserwując wykres historyczny BTC, można zauważyć wzrosty, jak i drastyczne spadki.  Istnieją opinie, że cena Bitcoina jest zależna wyłącznie od psychologii inwestowania, a nie od wartości fundamentalnej. Bez względu na to jak jest naprawdę, trzeba wziąć pod uwagę olbrzymie ryzyko utraty środków finansowych. Dlatego w kryptowaluty nie powinny inwestować osoby, które szukają stabilnej lokaty kapitału dla swoich dzieci.

Nieruchomości komercyjne

Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat jest uważane za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji. Jednak istnieje szereg czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem nieruchomości komercyjnej. Ważna jest lokalizacja, która musi odpowiadać docelowemu najemcy. Na przykład:

  • Lokal usługowy – powinien znajdować się w lokalizacji, który zapewni łatwe dotarcie klientom. Dlatego nie zawsze lokale umiejscowione w centrum są najkorzystniejszą inwestycją.
  • Mieszkanie pod wynajem – przed dokonaniem takiej inwestycji trzeba wiedzieć, kto je wynajmie. Studenci cenią dobre połączenia komunikacyjne lub położenie blisko uczelni, ale szukają taniego lokum. Dlatego wysoka cena takiego mieszkania, może spowodować, że inwestycja będzie zwracała się dłużej. Z kolei małżeństwo ceni komfort i dlatego jest w stanie zapłacić wyższą kwotę za wynajem.

Bez względu na rodzaj nieruchomości komercyjnej, należy dokonać analizy rynku oraz grupy docelowej. Ważne jest sprawdzenie dokumentacji mieszkania oraz stanu technicznego. Każda ukryta wada podnosi koszty remontu. Niejasne zapiski w akcie notarialnym lub księgach wieczystych, mogą przysporzyć wiele problemów. Ważny jest też plan zagospodarowania przestrzennego, bo może okazać się, że w cichej okolicy powstanie zakład produkcyjny. To tylko niektóre aspekty związane z zakupem nieruchomości, które analizujemy dla naszych klientów.

Giełda i akcje

Otrzymujemy pytania, czy warto odkładać kapitał dla dziecka za pomocą rachunku inwestycyjnego? Inwestując w akcje, można wygenerować korzystną stopę zwrotu. Ważna jest dywersyfikacja ryzyka przez tworzenie portfela inwestycyjnego z instrumentami z różnych sektorów i spółek. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo upadku 5 spółek z różnych branż niż 1 lub 2. Przed zainwestowaniem w akcje, warto wykonać analizę fundamentalną spółki. To pozwala opracować prognozy rozwoju i wzrostu wartości akcji. Trzeba pamiętać o czynnikach, które wpływają na sytuację ekonomiczną spółek. Decydując się na długoterminowe inwestowanie w akcje, należy przeanalizować sytuację rynkową danej branży oraz prognozy rozwoju.

Systematyczne oszczędzanie pozwala budować kapitał dla dziecka. Trzeba jednak pamiętać o inflacji, która pochłania wartość nabywczą pieniądza. Dlatego w celu uzyskania korzystnej stopy zwrotu, niezbędne jest inwestowanie. Zdajemy sobie sprawę, że wykonanie analiz rynkowych wymaga doświadczenia i znajomości danej branży. Dlatego dla naszych klientów wykonujemy badania rynku. To pozwala ograniczyć ryzyko i pomaga podjąć im właściwą decyzję. 

Napisz komentarz