Doradca finansowy a opiekun majątku

Invest Secure - Family Office > Blog > Doradca finansowy a opiekun majątku
mężczyżni podają sobie rękę

Doradca finansowy przez niektóre osoby postrzegany jest jako adwokat diabła, którego celem jest przekonanie klienta do podjęcia nie do końca korzystnej decyzji finansowej. Na szczęście rynek rządzi się własnymi prawami i szybko demaskuje takich ,,doradców”, którzy z niego wypadają.

W nielicznych polskich firmach można spotkać także opiekuna majątku (wealth menagera), czyli osobę której zadaniem jest spełniać oczekiwania właściciela majątku.

Invest Secure Family Office kładzie duży nacisk na uczciwość, która przekłada się na długofalową współpracę z naszymi klientami i wealth menagerami, ale zastanówmy się kim więc jest doradca finansowy?

 

Kim jest prawdziwy doradca finansowy?

Doradca finansowy to przede wszystkim ekspert w dziedzinie finansów, który zna mechanizmy wpływające na funkcjonowanie rynku inwestycyjnego i finansowego. Potrafi fachowo ocenić sytuację i doradzić klientowi, która inwestycja w danym czasie będzie dla klienta najbardziej dopasowana. Doradca to pewnego rodzaju ,,księgowy”, który ocenia sytuację finansową klienta, opracowuje dla niego optymalny plan, a w razie potrzeby informuje o zmianie obecnej sytuacji na rynku lub o prognozach związanych z danym rozwiązaniem klienta.

Uczciwość wobec klienta pełni kluczową rolę w relacjach, które przekładają się na długofalową współpracę.

Obowiązki kompetentnego doradcy finansowego

Doradca finansowy przede wszystkim powinien kierować się dobrem klienta, które przedkłada się na zaufanie będące podstawą w biznesie. Taka osoba powinna:

· wspierać klienta przy podejmowaniu decyzji

· przygotowywać raporty statystyczne i cyklicznie przedstawiać je klientowi

· szukać optymalnych rozwiązań finansowych dla klienta

To główne obowiązki osoby pracującej na stanowisku doradcy finansowego, jednak w Invest Secure Family Office do współpracy z naszymi klientami nie kierujemy się wyłącznie obowiązkami, lecz cenimy również dobre relacje i budowanie zaufania. To sprawia, że współpraca przebiega w miłej atmosferze i przekłada się na korzyści dla obu stron, a różnica we współpracy z doradcą finansowym a wealth menagerem jest ogromna.

Jakie korzyści odnosi klient ze współpracy z doradcą?

Podejmowanie właściwych decyzji inwestycyjnych wymaga dużo profesjonalnej wiedzy i poświęcania odpowiedniej ilości czasu na analizy rynkowe, prognozowanie trendów, rentowności inwestycji, itd. Do tego wszystkiego dochodzą emocje, przez które wiele niedoświadczonych osób traci pieniądze. Dlatego warto skorzystać z usług doradcy posiadającego odpowiednie kompetencje i doświadczenie, które pozwala ocenić ,,na chłodno” realną sytuację na rynku. W wielu przypadkach zmiany na rynkach są tylko chwilowe, o czym wiedzą najlepsi specjaliści, ale nie zawsze zdają sobie z tego sprawę klienci. Przez to podejmują pochopne decyzje i ponoszą straty. Natomiast profesjonalny doradca/wealth menager potrafi na chłodno ocenić sytuację, którą przedstawia klientowi i chłodzi jego emocje. Dzięki temu pomaga mu uniknąć straty. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na współpracę z profesjonalnym doradcą, opiekunem który czuwa nad wszystkim podczas gdy oni zajmują się swoimi obowiązkami.

Napisz komentarz