Co zrobić, gdy firma przestała przynosić zyski?

Invest Secure - Family Office > Blog > Co zrobić, gdy firma przestała przynosić zyski?
mężczyzna pochyllony nad pustym portfelem

Prowadzenie firmy wielu niedoświadczonym osobom kojarzy się z niezależnością finansową. W praktyce natomiast wymaga to wielu umiejętności, które są niezbędne do tego, aby firma przynosiła zyski. W przeciwnym razie szybko może zniknąć z rynku, a przedsiębiorca skończyć z długami. Co zrobić w przypadku, gdy firma przestała przynosić zyski?

Analiza konkurencji i szkolenia

Najprostszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie nierentownej firmy, ale na to zawsze jest czas. Szkoda bez walki rezygnować z przedsięwzięcia budowanego latami. Dlatego, jeśli firma przestała przynosić zysku lub są one niewystarczające, warto przeprowadzić analizę konkurencji. Dzięki temu można dowiedzieć się, co można zmienić, aby biznes znów zaczął generować zyski. Może okazać się, że kuleje copywriting. W takim celu warto wynająć profesjonalną agencję, która dopasuje ofertę do potrzeb klientów lub kontrahentów. Kluczową rolę pełnią pracownicy zajmujący się pozyskiwaniem klientów. Trzeba pamiętać, że rynek się zmienia, co wpływa na oczekiwania kupujących. Dlatego w niektórych przypadkach niezbędne są szkolenia dla handlowców.

Nowe kanały sprzedaży

Jeszcze kilka lat temu większość firm generowała sprzedaż jedynie tradycyjnymi kanałami, np. przez przedstawicieli handlowych, telefonicznie, itd. Ostatnimi laty czynnikiem wpływającym na sprzedaż jest obecność w internecie. Posiadanie firmowej witryny internetowej stało się niemalże obowiązkowe. Profesjonalna strona www pełni funkcję biura online, które jest otwarte dla klientów 24h/dobę. Odpowiednia optymalizacja i narzędzia, pozwala pozyskiwać kontakty do klientów przez cały czas. Kolejnym elementem jest reklama internetowa oraz obecność na niektórych platformach, np. You Tube, Facebook, Instagram lub Linkedin. Oczywiście ich wybór zależy od branży, w której działa dana firma.

Zastój w branży – co zrobić?

Powodem braku zysków w niektórych firmach jest zastój wywołany różnymi czynnikami. Ostatnio taka sytuacja jest spowodowana koronawirusem, wskutek którego wiele przedsiębiorstw utraciło dochody i upadło. Jednak niektóre firmy doskonale poradziły sobie z tą sytuacją, rozszerzając lub przenosząc usługi do internetu. Prowadząc firmę trzeba zdawać sobie sprawę, że zawsze może nadejść trudny okres, w którym popyt na towary lub usługi będzie mniejszy – w tym również zyski. Dlatego warto cały czas budować tzw. poduszkę finansową, z której można skorzystać w dobie kryzysu, aby firma mogła przetrwać.

Badanie rynku

Jeśli firma oferuje wysokiej jakości produkty lub usługi, ale pomimo tego nie przynosi zysków, warto przeprowadzić badanie rynku. W niektórych przypadkach okazuje się, że skończył się na nie popyt, a klienci oczekują czegoś zupełnie innego. Jeżeli tak się stało, to trzeba całkowicie wymienić lub tylko rozszerzyć ofertę, aby dopasować ją do potrzeb klientów.

Jeżeli pomimo wykonania wszystkich kroków, biznes nadal nie przynosi zysków, to można zawiesić działalność na pewien okres. W szczególności jest to przydatne w okresie pandemii, w niektórych branżach, np. przyjęcia okolicznościowe, itd. Innym rozwiązaniem jest zlikwidowanie firmy i sprzedaż jej majątku – np. wyposażenia, itd. Uzyskany kapitał można zainwestować w nowe przedsięwzięcie, które ma szanse na generowanie dochodów. Oczywiście zawsze wiąże się to z ryzykiem, ale dokonując badania rynku można je zredukować.

Napisz komentarz