Boom na rynku mieszkaniowym – efekt inwestowania długoterminowego czy ochrony kapitału ?

Invest Secure - Family Office > Blog > Boom na rynku mieszkaniowym – efekt inwestowania długoterminowego czy ochrony kapitału ?
umowa kupna mieszkania

W ostatnim czasie na rynku mieszkaniowym nastąpił boom. Rynek nieruchomości przyciąga inwestorów, którzy chcą korzystnie ulokować kapitał oraz chronić go przed inflacją. Jednak czy taka inwestycja zawsze jest opłacalna? 

Inwestycja w mieszkania jako sposób na inflację?

Ostatnimi laty stopy procentowe zostały drastycznie obniżone, a w 2021 r. prawdopodobnie zostanie wprowadzone ujemne oprocentowanie. Natomiast według projekcji inflacji i PKB, opublikowanej 10 listopada 2020 r. przez Narodowy Bank Polski, wskaźnik inflacji w 2020 r. utrzymywał się na poziomie 3 – 4%. Z kolei prognozy na kolejne 2 lata wyglądają następująco:

  • 2021 r. – 2,6%
  • 2022 r. – 2,7%

W praktyce oznacza to, że trzymanie kapitału na lokatach bankowych od dawna jest nieopłacalne.

Średni wzrost cen mieszkań

Wielu inwestorów uznaje rynek mieszkaniowy za stabilną lokatę kapitału, która może generować dochód pasywny oraz korzystną stopę zwrotu. Z danych Eurostatu wynika, że trend wzrostowy na rodzimym rynku mieszkaniowym rozpoczął się w 2014 r. Od tego czasu ceny mieszkań wzrosły o 38%. Biorąc pod uwagę wzrost wskaźnika inflacji, łatwo można obliczyć, że inwestycja w mieszkania pozwala pomnażać kapitał. Roczny zarobek z wynajmu mieszkania średnio wynosi od 4 – 5%.

Jednak ceny mieszkań w niektórych lokalizacjach, nie zawsze odzwierciedlają wartości rynkowe, ponieważ są ,,sztucznie napompowane”. Dlatego przed zakupem, należy przeprowadzić analizę sytuacji na rynku oraz wykonać dokładne obliczenia pod względem rentowności takiej inwestycji. Może okazać się, że zakup mieszkania na obrzeżach miasta, będzie korzystniejszy i w perspektywie czasu przyniesie większy zysk niż nieruchomość w centrum.

Opłacalna inwestycja długoterminowa

Długoterminowa inwestycja na rynku mieszkaniowym nie tylko chroni kapitał przed negatywnymi skutkami inflacji, lecz także pozwala go pomnażać. Inwestycje w nieruchomości zaliczane są do najbezpieczniejszych i opłacalnych. Oczywiście ważny jest zakup nieruchomości w odpowiedniej lokalizacji, w której znajduje się wielu potencjalnych najemców. Ponadto, należy zwrócić uwagę na inne kwestie, m.in. plan zagospodarowania przestrzennego. Na boom mieszkaniowy w Polsce wpływa wysoki popyt. Może to wynikać z obniżenia stóp procentowych, co oznacza, że spłata kredytu staje się korzystniejsza dla kredytobiorców. Rozwój systemu kredytowego w Polsce sprawia, że wiele osób decyduje się zakupić swoje mieszkanie. Taka sytuacja jest korzystna również dla inwestorów długoterminowych, ponieważ ceny mieszkań w większości lokalizacji rosną, a stopy procentowe ulegają obniżeniu.

Jednak decydując się na zakup mieszkania pod wynajem, posiłkując się kredytem, należy wykonać dokładne obliczenia, aby ocenić rentowność takiej inwestycji. Trzeba uwzględnić cenę nieruchomości (która może być potencjalnie zawyżona), wysokość rat oraz zysk z wynajmu. To kluczowe kwestie, ponieważ sytuacja w dobie Covid-19 często zmusza do obniżenia cen za wynajem.

Jeśli rząd spełni swoje zamierzenia, to w niedługim czasie zostaną wprowadzone ujemne stropy procentowe.  Z kolei w rejonach turystycznych, znów popularny stanie się wynajem krótkoterminowy dla turystów. Dlatego zakup mieszkania pod wynajem może okazać się korzystną inwestycją długoterminową. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy przeprowadzić dokładną analizę: realnej wartości do ceny, lokalizacji, stopy zwrotu i wysokości rat ewentualnego kredytu na zakup. Dzięki temu można ocenić stopień rentowności inwestycji.

Napisz komentarz