Dlaczego polscy przedsiębiorcy nie korzystają z usług doradczych?

Invest Secure - Family Office > Blog > Dlaczego polscy przedsiębiorcy nie korzystają z usług doradczych?
dwie osoby siedzace przy laptopach

Wielu polskich przedsiębiorców, w przeciwieństwie do zagranicznych wciąż niechętnie korzysta z usług doradczych. To powoduje, że potencjał ich firm nie jest do końca wykorzystany lub biznes staje się nierentowny. Skąd bierze się niechęć do skorzystania z pomocy specjalistów?

Brak zaufania do doradców

Niestety w Polsce w wielu branżach usługi doradcze nie cieszą się dobrą opinią. Doradcy często są kojarzeni z ,,naciągaczami”, którzy nie zawsze polecali klientom optymalne rozwiązania. Mogło to wynikać z braku wiedzy lub chęci odniesienia wyłącznie własnych korzyści. Na szczęście rynek szybko eliminuje takich pseudo fachowców. Dlatego przed skorzystaniem z usługi konsultingu biznesowego, warto zweryfikować m.in. jakie opinie posiada dana firma oraz doświadczenie zespołu. To pozwala wybrać profesjonalną usługę doradczą.

,,Wiem lepiej i sam wszystko kontroluję”

Niektórzy przedsiębiorcy nadal wyznają błędną zasadę: ,,jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam”. Niestety, w praktyce doba ma tylko 24 godziny, a prowadzenia firmy wiąże się z ogromem obowiązków i problemów. Jednak istnieją osoby, które za wszelką cenę same chcą kontrolować działalność firmy. To powoduje, że często nie dostrzegają okazji na rynku lub nie potrafią zidentyfikować kluczowych problemów. Przez to biznes nie przynosi oczekiwanych zysków lub z czasem staje się nierentowny. Problemem jest także przywiązanie emocjonalne do rodzinnych firm, odziedziczonych po przodkach. Emocje natomiast są częstą przyczyną podejmowania błędnych decyzji. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ,,świeżo” spojrzą na firmę i znajdą najkorzystniejsze rozwiązania.

Brak otwartości na nowe rozwiązania biznesowe

Kolejnym problemem niektórych polskich przedsiębiorców jest zmęczenie biznesem i brak otwartości na nowe rozwiązania. To powoduje, że nie są w stanie spojrzeć na firmę z perspektywy doradcy i przeprowadzić szczegółowej analizy. Takie podejście jest częstą przyczyną nierentowności biznesu, a nawet jego upadku. Często pojawia się wypalenie zawodowe, przez co właściciele firm nie wiedzą, jak w dalszym ciągu rozwijać firmę lub rozwiązywać problemy, które zawsze się pojawiają. Z kolei profesjonalni doradcy mogą dokładnie przeanalizować sytuację firmy i zaproponować wprowadzenia zmian.

Ostatnimi czasy mentalność polskich przedsiębiorców powoli zaczyna się zmieniać. To sprawia, że zgłaszają się do nas właściciele biznesów, którzy poszukują optymalnych rozwiązań mających na celu zwiększenie zysków. W niektórych przypadkach już sama rozmowa pozwala im spojrzeć na firmę z korzystniejszej perspektywy.

Napisz komentarz