Inwestowanie to proces, który wymaga wiedzy, umiejętności i cierpliwości. Niedoświadczone osoby kierując się chęcią zysku, pomijają niezbędne podstawowe kroki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Bez względu na jej rodzaj, kluczową rolę pełni analiza, która pozwala ocenić szanse na zysk i podjąć odpowiednią decyzję. Na czym polega?
Cel i potrzeby inwestowania
Inwestycje mogą być krótkoterminowe lub długoterminowe. Dlatego należy je określić już na samym początku. Obecnie istnieje wiele typów inwestycji, począwszy od rynku papierów wartościowych, metali szlachetnych, a skończywszy na nieruchomościach. Każdy cel wymaga odmiennych strategii inwestycyjnych, dlatego trzeba przeanalizować, czy obecna sytuacja na rynku pozwoli w danym czasie wygenerować prognozowany zysk. Ważne jest też uwzględnienie zmiennych czynników, na które inwestor nie ma wpływu. Ostatnimi czasu można do nich zaliczyć koronawirus, który zamroził gospodarkę. W takim przypadku zaplanowana inwestycja krótkoterminowa przechodzi w długoterminową. Dlatego stabilizacja finansowa pełni kluczową rolę podczas inwestowania, pomimo że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.
Określenie budżetu
Określenie budżetu przeznaczonego do zainwestowania to krok, który musi wykonać każdy profesjonalny inwestor. Nie warto ,,stawiać wszystkiego na jedną kartę”, ponieważ w razie zmiany sytuacji na rynku, można popaść w tarapaty finansowe. Nie można jednoznacznie określić wysokości budżetu, który powinien zostać przeznaczony na inwestycję z kilku powodów. Innej kwoty wymaga zakup nieruchomości, a innej inwestowanie w akcje, start-upy, itd. Natomiast inwestor musi dokładnie zapoznać się nie tylko z ceną ,,zakupu inwestycji”, lecz także uwzględnić dodatkowe koszty. W przypadku zakupu lokali pod wynajem, trzeba liczyć się z kosztami czynszu – jeśli w początkowym okresie nie znajdzie się najemca. Dlatego każda inwestycja powinna posiadać odpowiedni budżet, przeznaczony wyłącznie na ten cel.
Dywersyfikacja ryzyka
Dywersyfikacja ryzyka jest ważna zarówno podczas inwestowania w akcje, metale szlachetne, jak i w nieruchomości. Dlatego warto podzielić kapitał na kilka mniejszych kwot i zakupić za nie różne instrumenty finansowe. W przypadku inwestowania w nieruchomości, trzeba zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w kilka tańszych obiektów w różnych miejscach. Poza tym, posiadając większą kwotę można podzielić ją na inwestycje z różnych kategorii: lokale, mieszkania, działki, metale szlachetne, itd. Oczywiście zależy to od budżetu inwestora oraz wielu czynników na rynku.
Monitorowanie rynku
Przed dokonaniem inwestycji, jak i po, trzeba obserwować rynek, który często się zmienia. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza podczas posiadania akcji, rzadkich metali szlachetnych i podobnych aktywów. W przypadku nieruchomości, warto śledzić popyt i ceny, które w niektórych przypadkach mogą stać się niższe, np. planowana budowa obiektu przemysłowego w pobliżu. Dokładna i systematyczna analiza rynku, pozwala sprzedać dane aktywa w odpowiednim czasie z zyskiem.
To podstawowe kroki, które musi wykonać każdy inwestor, aby zwiększyć szanse na zysk z danej inwestycji. Rolą Invest Secure jest edukować i pomagać naszym klientom, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale posiadają kapitał do zainwestowania.