Inflacja od dłuższego czasu przewyższa oprocentowanie na lokatach bankowych. Ostatnimi czasu oprocentowanie to ,,sięgnęło dna”. Ponadto COVID – 19 spowodował zamrożenie niektórych branż oraz upadek wielu firm. Co można zrobić, aby zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją? Odpowiedzią jest inwestowanie w odpowiednie aktywa, które ochronią wartość kapitału oraz pozwolą wygenerować zyski. W co można inwestować?
Nieruchomości pod wynajem
Nieruchomości pod wynajem od dawna cieszą się popularnością z uwagi na stabilną lokatę kapitału oraz korzystną stopę zwrotu. Oczywiście zakup mieszkania lub lokalu komercyjnego musi zostać poprzedzony sprawdzeniem dokumentacji prawnej, stanu technicznego oraz analizą rynku. Na cenę danej nieruchomości oraz potencjał wynajmu wpływa szereg czynników, m.in. lokalizacja, infrastruktura, itd. Trzeba jednocześnie pamiętać, że wbrew pozorom korzystna lokalizacja, nie zawsze idzie w parze z rentownością i stopą zwrotu. Dlatego znajomość rynku i szczegółowa analiza pozwala korzystnie zainwestować pieniądze w nieruchomość od wynajem.
Inwestycja w złoto
Złoto od starożytnych czasów uważane jest za jedne z najcenniejszych kruszczów. Dlatego obserwując cenowe wykresy historyczne, można zauważyć drastyczny wzrost wartości. W 2019 roku Narodowy Bank Polski prawie podwoił rezerwy złota w stosunku do 2017 roku. Oznacza to, że złoto w XXI wieku należy do stabilnych inwestycji. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących fizyczną sprzedaż złota w postaci fizycznej, czyli sztabek. Jednak taki zakup nie zawsze jest opłacalny, ponieważ cena może być znacznie wyższa niż rynkowa. Dlatego decydując się na zakup fizycznego złota, trzeba srawdzić wiarygodność firmy, która świadczy sprzedaż. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest zakup mniejszych sztabek, ponieważ w razie potrzeby łatwiej można je sprzedać niż duże. Istnieje możliwość inwestowania w tzw. ,,papierowe” złoto m.in. w postaci następujących instrumentów:
- kontrakty terminowe na złoto
- fundusze ETF, które skupują złoto fizyczne lub kontrakty terminowe na złoto
- ETC (Exchange Traded Commodity) oraz ETN (Exchange Traded Notes)
- fundusze inwestycyjne, które skupują złoto fizyczne, akcje spółek zajmujących się wydobywaniem złota
Grunty inwestycyjne
Grunty to kolejna forma inwestycji, która cieszy się popularnością. Jednak zakup wbrew pozorom nie jest prosty. Przede wszystkim ważne jest położenie działki oraz popyt w danej lokalizacji. Zainteresowaniem cieszą się grunty przeznaczone pod zabudowę domów jednorodzinnych. Jednak taka inwestycja musi uwzględniać nie tylko samą powierzchnię, lecz także wymiary i ukształtowanie. W przypadku zakupu działki o większej powierzchni przeznaczonej do wydzielenia mniejszych, warto skonsultować to z geodetą. Kluczową rolę pełni infrastruktura, która ułatwia zagospodarowanie. Jednak trzeba pamiętać, że bliskie położenie np. sieci kanalizacyjnej czy gazowej, nie zawsze gwarantuje łatwe i tanie podłączenie nowego budynku. Oczywiście trzeba sprawdzić również aspekty prawne, związane za budową domu oraz przeprowadzić analizę wzrostu cen i popytu na działki w danej lokalizacji.
Farma fotowoltaiczna
Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii do produkcji prądu jest niezbędne do ograniczenia emisji szkodliwych związków. Dlatego inwestowanie w fotowoltaikę cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród firm, jak i inwestorów indywidualnych. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji? Budowa farmy wymaga odpowiedniego gruntu oraz pozwoleń. Czas realizacji idei inwestycji w farmę fotowoltaiczną od wydzierżawienia gruntu do wybudowania to ok 2 lata . Konieczne jest uzyskanie koncesji na prowadzenie tego typu działalności gospodarczej. Dlatego osoby posiadające kapitał decydują się na współpracę i wykupienie udziałów w firmach, które zajmują się tego typu inwestycjami. Farma fotowoltaiczna wymaga średnio zainwestowania ok. 2 500 000- 3 000 000 zł, ale posiadając znacznie mniejszą część kapitału, dzięki współpracy można zainwestować.
Inflacja to największe zagrożenie z którym się trzeba zmierzyć w 2021 r- a jej tempo zależy przede wszystkim od odważnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Czas pokaże co nas czeka. Posiadając kapitał warto inwestować w odpowiednie aktywa, aby nie tylko chronić go przed utratą wartości nabywczej, lecz także generować zyski. Jest to możliwe, ale trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz.