Inwestowanie w polskie startupy staje się popularne, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej nowych firm z rozwojowymi pomysłami, które kuszą inwestorów. Taka inwestycja może przynieść krociowe zyski, jak i doprowadzić do utraty kapitału. Jakie czynniki należy przeanalizować przed zainwestowaniem pieniędzy w dany startup?
Czym dokładnie jest startup?
Startup to ogólne określenie firm, które posiadają innowacyjny produkt lub usługę i poszukują inwestorów, aby wejść z ofertą na rynek. Zanim jednak tak się stanie, firma musi znaleźć odpowiedni model biznesowy. Natomiast po jego wdrożeniu i przekroczeniu progu rentowności oraz osiągnięciu realnych zysków, można powiedzieć, że firma przestała już być startupem.
Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przed zainwestowaniem w startup?
Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnej analizy fundamentalnej spółki lub firmy. Ważne jest także zbadanie konkurencji, aby ocenić realne szanse na osiągnięcie sukcesu. Obowiązkowo należy sprawdzić zespół, czyli osoby pracujące nad danym projektem. Ważne są ich umiejętności, doświadczenie i dotychczasowe realizacje. Zdarza się, że nad danym startupem pracuje zespół składający się z nowych osób, które nie mogą jeszcze pochwalić się żadnymi sukcesami w innych projektach. W takim przypadku trzeba dokładnie przeanalizować ich umiejętności. Każdy członek teamu powinien być zmotywowany oraz potrafić współpracować z innymi osobami. Ważną rolę w odgrywa manager, który musi potrafić profesjonalnie koordynować prace nad projektem.
Istotną kwestią jest również wielkość rynku, na którym dana firma chce się rozwinąć. Jeżeli startup dotyczy rozwiązań, które już istnieją, a duży rynek jest nimi przesycony, to małej nowej firmie może być trudno przebić się przez gąszcz konkurencji o ugruntowanej pozycji. Dlatego mała firma może wygenerować większe zyski na niszowym rynku, na którym prędzej zbuduje pozycję lidera.
Czym jeszcze kierować się wybierając startup do zainwestowania?
Wybierając startup do zainwestowania, trzeba ocenić unikatowość pomysłu oraz zbadać rynek. To pozwoli ocenić potencjał firmy oraz szanse na opłacalność inwestycji. Kluczową rolę odgrywa początkowy skład zespołu, który powinien potrafić realizować wizję projektu oraz skalować biznes. Analizę danego projektu należy oprzeć na swoim doświadczeniu lub zwrócić do ekspertów, którzy działają na rynku od dłuższego czasu. Jeżeli to możliwe, to warto wybrać startup pasujący do obecnego portfolio, który buduje synergię z firmami działającymi w strukturze. Dzięki temu można wykorzystać kontakty z portfolio, zaproponować tym firmom rozszerzenie oferty o taką, którą posiada startup.
Zagrożenia i korzyści płynące z inwestowania w polskie startupy
Przed zainwestowaniem kapitału w polski startup, trzeba wziąć pod uwagę ryzyko płynące z takiej inwestycji, które zawsze istnieje. Przed podjęciem ostatecznego kroku, warto zapoznać się z dotychczasowymi osiągnięciami firmy (jeśli takie posiada), uzyskanymi wynikami finansowymi oraz planem biznesowym. W inwestowaniu ważną rolę odgrywa dywersyfikacja ryzyka przez budowanie portfela inwestycyjnego. Dzięki rozdzieleniu kapitału na kilka projektów, można ograniczyć ryzyko straty. Startupy to ryzykowne inwestycje, ale odpowiednie analizy oraz research zwiększają szanse zysku. Warto inwestować kapitał w firmy z różnych branż, które mają potencjał wzrostowy.
Często zgłaszają się do nas klienci, którzy posiadają kapitał, ale nie mają odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby przeprowadzić analizę projektu, w który chcą zainwestować. Natomiast nasze doświadczenie pozwala nam przeprowadzić pełne badanie rynku w celu oceny szans na sukces danego startupu. Wśród naszych klientów są również przedsiębiorcy, którzy posiadają kapitał, ale nie mają czasu na analizowanie rynku oraz śledzenie trendów. Dobre relacje, które są dla nas priorytetem, pozwalają nam współpracować z nimi przez dłuższy czas.