Czy polski przedsiębiorca może i ma komu zaufać?

Invest Secure - Family Office > Blog > Czy polski przedsiębiorca może i ma komu zaufać?
mężczyzna wpatrujący się w okno

Zaufanie w biznesie jest równie ważne, jak w życiu prywatnym. Jednak coraz więcej przedsiębiorców dość sceptycznie podchodzi do kontrahentów, klientów lub partnerów biznesowych w obawie, że zostaną oszukani. Jednak zaufanie w biznesie odgrywa kluczową rolę, ponieważ umożliwia jego rozwój. Komu może wierzyć polski przedsiębiorca w dobie afer?

Czym jest zaufanie w biznesie?

Zaufanie w biznesie to pewność, że specjaliści lub kontrahenci współpracujący z danym przedsiębiorstwem  nie będą działać na jego szkodę. W przypadku specjalistów ważne jest udzielenie pomocy przedsiębiorcy w trudnej sytuacji.  Zaufane osoby w biznesie postępują zgodnie z ustaleniami i przewidywaniami przedsiębiorcy. W wielu firmach kapitału nie stanowią finanse, lecz ludzie, którzy tworzą zgrany zespół. Każdy przedsiębiorca musi z kimś współpracować (pojedynczymi osobami, zespołami lub firmami). Dzięki zaufaniu firma może skutecznie realizować swoje cele oraz budować solidną pozycję na rynku. W szczególności jest to ważne przy długofalowej strategii działania. Mówi się, że ,,zaufanie to waluta przyszłości”. Jest to prawdą, ponieważ to solidny fundament, na którym mogą budować pozycję współpracujące ze sobą przedsiębiorstwa. Dzięki temu ich właściciele mogą wzajemnie motywować siebie i swoich pracowników do działania. To zwiększa produktywność i pozwala osiągnąć korzyści dla obu firm.

Zaufanie w relacjach z klientami

To kluczowy element budowania wizerunku firmy oraz sprzedaży produktów lub usług. To również ważny wyznacznik sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Wielu przedsiębiorców popełnia błąd, ponieważ skupia się wyłącznie na celach firmy, zaniedbując przy tym relacje międzyludzkie zarówno z kontrahentami, jak i z pracownikami. W szczególności ważne jest pozyskanie zaufania klientów, ponieważ dzięki temu chętniej skorzystają z oferty. Lojalny i zadowolony klient poleca firmę i przyciąga nowych kupujących. Ta sama zasada dotyczy kontrahentów.

Zaufanie w biznesowych relacjach z partnerami

Zaufanie wśród partnerów biznesowych jest równie ważne, jak w przypadku klientów. Współpracujący kontrahenci motywują się nawzajem, skupiając przy tym na celach przynoszących obustronne korzyści. Ponadto mogą skoncentrować siły w maksymalnym stopniu na wykonywanych zadaniach. To pozwala im realizować cele dalekosiężne oraz polecać się nawzajem, co działa lepiej niż nie jedna reklama. Ponadto w razie kłopotów finansowych jednej ze stron, firma partnerska może odroczyć płatność.

Komu może zaufać przedsiębiorca?

Zaufania nie można zdobyć na pierwszym spotkaniu, ale prowadząc biznes warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które wpływają na wiarygodność kontrahentów, klientów lub partnerów biznesowych. Przede wszystkim warto sprawdzić opinie o drugiej stronie oraz jakość produktów lub usług, które oferuje. Ważne jest również wywiązywanie się z ustaleń. W przypadku podejmowania współpracy z firmą lub doradcą, warto sprawdzić doświadczenie i kompetencje pracowników, ponieważ każdy biznes tworzą ludzie, czyli zgrany zespół. Uczciwy doradca potrafi słuchać oraz zadawać odpowiednie pytania, aby poznać problemy drugiej strony, z którą współpracuje. Potrafi także szczerze doradzić oraz opiera swój biznes na relacjach międzyludzkich, zarówno z pracownikami, jak i kontrahentami.

Każda firma buduje swoje zaufanie przez dłuższy czas. Natomiast bardzo łatwo jest je zniszczyć, dlatego należy dokładać wszelkich starań, aby druga strona była usatysfakcjonowana ze współpracy. Wzajemne relacje i zaufanie pozwalają osiągać korzyści dla obu stron. Dlatego w obecnych czasach przedsiębiorcy mogą zaufać wyłącznie kompetentnym doradcom oraz partnerom biznesowym z odpowiednimi kompetencjami.

Napisz komentarz