Co się stanie z cenami mieszkań w 2022 r.?

Invest Secure - Family Office > Blog > Co się stanie z cenami mieszkań w 2022 r.?
ceny mieszkań

Wielu inwestorów wstrzymywało się z zakupem mieszkań i lokali pod wynajem, ponieważ liczyło, że pandemia spowoduje spadek cen. Jednak obserwując rynek, można zauważyć, że stało się zupełnie odwrotnie. Co może się stać z cenami mieszkań i czy nadal taka inwestycja będzie opłacalna?

Ceny mieszkań w ostatnich latach

Obserwując rynek nieruchomości w Polsce, można zauważyć znaczny wzrost cen mieszkań w ostatnich latach. Według GUS, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w 2021 r. wynosiła 4567 zł. Z kolei w 2021 r., wzrosła do 4944 zł, co daje 377 zł zysku dla inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że do wyliczania średniej ceny, brane są pod uwagę ceny mieszkań miast w całej Polsce. W praktyce oznacza to, że w dużych miastach nastąpił jeszcze większy wzrost cen za metr kwadratowy. Średnio ceny mieszkań w ciągu 5 kwartałów od wybuchu pandemii wzrosły o 10% w dużych miastach. Według money.pl ceny nowych mieszkań za metr kwadratowy w dużych miastach, kształtują się następująco:

  • Warszawa – 11 750 zł
  • Kraków –  11 109 zł
  • Wrocław – 10 186 zł
  • Gdańsk – 10 186 zł
  • Poznań – 8 274 zł
  • Łódź – 7 874 zł

Dlaczego pandemia spowodowała wzrost cen?

Może to wynikać z wydłużonych procedur administracyjnych, małej dostępności trakcyjnych gruntów pod budowę osiedli oraz wyprzedanym rynkiem. Wyższe ceny atrakcyjnych działek wynikają z mniejszej podaży. W niektórych miastach zaczyna brakować gruntów pod budowę. Ponadto, wrosły koszty, z uwagi na wyższe wynagrodzenia dla pracowników, jak i rosnące ceny materiałów budowlanych. Również rosnąca inflacja sprawia, że nieruchomości drożeją.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosnąć?

Pandemia spowodowała zawieszenie działalności wielu firm lub ich upadek. Naszym zdaniem ceny mieszkań i lokali pod wynajem nadal będą rosnąć. Dlaczego? Wzrost inflacji zwiększa koszty budowy, ale istnieją jeszcze inne powody. W dużych miastach zaczyna brakować gruntów pod budowę, na które istnieje duży popyt. Większość działek została wykupiona, przez co deweloperzy walczą o miejsca w atrakcyjnych lokalizacjach. Na rynku obserwujemy również coraz więcej transakcji profesjonalnych. Fundusze inwestycyjne kupują dużo mieszkań w transakcjach pakietowych.

Analizując rynek nieruchomości, naszym zdaniem ceny mieszkań i lokali pod wynajem nadal będą rosnąć. Rozważając taką inwestycję, warto wziąć pod uwagę nie tylko dochód z wynajmu, lecz także wzrost wartości nieruchomości, którą w razie potrzeby można sprzedać za wyższą cenę po kilku latach. Dlatego coraz więcej naszych klientów decyduje się na lokatę kapitału w mieszkania i lokale pod wynajem.

Napisz komentarz