Złoto jest uznawane za wartościowy kruszec od najdawniejszych czasów. Może stanowić stabilną inwestycję i chronić kapitał przed inflacją. Jeszcze kilka dekad temu, możliwe było posiadanie złota jedynie w formie fizycznej. Jednak obecnie można inwestować w ,,złoto papierowe”. Na co trzeba uważać, aby nie stracić kapitału?
Inwestycyjne złoto fizyczne
Niewątpliwą zaletą fizycznych sztabek złota jest fakt, że można nim bezpośrednio zarządzać, np. sprzedać drugiemu inwestorowi ,, z ręki do ręki”. Trzeba jednak pamiętać, że taka inwestycja nie jest wolna od ryzyka – takie nie istnieją. Wadą posiadania fizycznych sztabek jest konieczność zabezpieczenia przed kradzieżą lub ewentualnym zniszczeniem. Wielu inwestorów decyduje się na skorzystanie z usług banków lub innych instytucji godnych zaufania. W takim przypadku przechowywanie fizycznego złota generuje koszty z tym związane. Jednak trzymanie takich aktywów w domu, związane jest z ryzykiem kradzieży.
Na co uważać przy inwestowaniu w fizyczne złoto?
Na rynku można zakupić sztabki oraz złote monety. Jednak kluczową rolę odgrywa realna wartość rynkowa, a nie kolekcjonerska. Kolekcjonerskie monety, trudniej jest sprzedać niż złoto inwestycyjne (lokacyjne). Ponadto, firma oferująca sprzedaż sztabek, powinna deklarować możliwość ich natychmiastowego odkupienia – za niższą cenę. Obecnie można spotkać wiele ofert sprzedaży sztabek złota, ale ich ceny mogą być mocno zawyżone, przez co inwestycja może zwracać się przez dłuższy okres – nie mówiąc o zyskach. Dlatego cena sztabek, musi odzwierciedlać wartość rynkową. Ważne są również certyfikaty, świadczące o zawartości czystego złota w sztabce oraz zakup od renomowanych dilerów. Alternatywą dla fizycznych sztabek jest ,,złoto papierowe”.
Papierowe złoto alternatywą dla sztabek
,,Złoto papierowe” to instrumenty finansowe, które dają inwestorowi ekspozycję na cenę złota. Pozwalają zarabiać na wzroście cen tego kruszcu bez konieczności fizycznego posiadania. Tego typu inwestycje obejmują ETF (Exchange Traded Fund_, czyli fundusze indeksowane. Zaufane fundusze za pieniądze inwestorów posiadających jednostki uczestnictwa, wykupują fizyczne sztabki złota i magazynują je. Dzięki temu cena jednostek faktycznie odzwierciedla wartość rynkową kruszcu. Większość ETF-ów, nie daje możliwości wymiany jednostek uczestnictwa na fizyczne sztabki. Oznacza to, że inwestor może wypłacić zysk po sprzedaży aktywów. Zakup papierowego złota jest objęty kosztami transakcyjnymi (podobnie, jak fizycznego).
Na co uważać przy inwestycjach w ,,papierowe złoto”?
Przede wszystkim trzeba przeanalizować wyniki finansowe danego funduszu. Ważna jest jego pozycja na rynku oraz okres istnienia. Szczególną ostrożność trzeba zachować wobec stosunkowo nowych funduszy. Trzeba pamiętać, że posiadając ,,papierowe złoto”, realny zysk powstaje dopiero, gdy jednostki zostaną sprzedane. Przed zakupem należy szczegółowo przeanalizować wzrost cen złota w danych okresach i na tej postawie ocenić prawdopodobieństwo kolejnych wzrostów. Trzeba przeprowadzić szczegółową analizę ,,kondycji” danego funduszu oraz sytuacji rynkowej, która wpływa na cenę kruszcu.
Inwestowanie w złoto (papierowe, jak i fizyczne), wiąże się z ryzykiem. Jednak odpowiednie analizy rynku, pozwalają ograniczyć ryzyko i zwiększyć szansę na zysk. Złoto to kruszec, który pozwala chronić wartość nabywczą pieniądza w dłuższym okresie czasu. Dlatego warto tratować je jako inwestycję długoterminową ( z perspektywą powyżej 20 lat).