Nie zabieraj biznesu na tamten świat

Invest Secure - Family Office > Blog > Nie zabieraj biznesu na tamten świat

Do przedsiębiorstw rodzinnych można zaliczyć do 90% firm działających w Polsce”. Takie są wnioski po polskiej edycji Badania Firm Rodzinnych, którą przeprowadziły jesienią 2014 r. PwC oraz Instytut Biznesu Rodzinnego.

Nawet jeśli nie uwzględnimy osób samozatrudnionych, okaże się, że firmy rodzinne zatrudniają prawie 1,5 mln pracowników oraz wytwarzają blisko 50 proc. Polskiego PKB – wynika z publikacji „Badanie Firm Rodzinnych 2015. Polska na tle Europy Środkowo-Wschodniej i świata”, będącej zwieńczeniem wspomnianego badania.

Są to wyniki na tyle znaczące, że zasadne staje się pytanie: co zrobić, aby biznesy rodzinne nie ulegały anihilacji wraz z odejściem ich założycieli na tamten świat?

Przed niekontrolowanym rozkładem biznesu rodzinnego może uchronić właściwie przeprowadzona sukcesja. Jest to proces, który ma przygotować biznes rodzinny do zmiany pokoleniowej. Jego ukoronowaniem winno być przejęcie i kontynuowanie interesów przez następców założyciela, przy jednoczesnym zachowaniu tych wszystkich wartości, które on wniósł do swojej firmy.

Oczywiście o stosownych rozwiązaniach w zakresie sukcesji należy zacząć myśleć na długo przed odejściem założyciela. Od czego zacząć? Na pewno nie od kwestii prawnych, gdyż są one jedynie klamrą, spinającą cały proces. Wcześniej należy ustalić, komu biznes może być powierzony – i to w sposób umożliwiający jego kontynuowanie. Zazwyczaj nie jest to sprawą prostą. Nie chodzi bowiem wyłącznie o przekazanie majątku ani o mechaniczne wskazanie „następcy tronu”. Istotą jest przekazanie określonych wartości i kultury organizacyjnej, w tym wizji i strategii firmy.

Warto zachęcać przedsiębiorców do zmierzenia się z tym zagadnieniem. Lepiej przekazać interes rodzinny w sposób zaplanowany, niż pozwolić, by przekazywał się on sam. I co istotne: niezależnie od tego, czy wszystkie założone przy okazji planowania sukcesji biznesowej rozwiązania uda się wdrożyć, to już samo rozpoczęcie tego procesu może być wartościowym doświadczeniem. Pozwoli na nowo spojrzeć na siebie, swoją rodzinę i biznes.

Gdzie szukać wsparcia w zaplanowaniu i przeprowadzeniu sukcesji biznesowej? Z pomocą przychodzi tu family office. Family office jest niezależną firmą zajmującą się świadczeniem usług doradczych, polegających na wspieraniu przedsiębiorcy w administrowaniu biznesem i innymi interesami rodziny. Precyzyjniej zaś – family office to forma doradztwa majątkowego, obejmującego wszelkie aspekty funkcjonowania biznesu przedsiębiorcy. Uwzględnia zarazem wsparcie jego rodziny w wymiarze psychologicznym, intelektualnym i społecznym.

Usługi świadczone w ramach family office obejmują w szczególności: doradztwo strategiczne, finansowe, prawne, podatkowe, sukcesję biznesową, usługi concierge, edukację biznesową, filantropię etc. Siła family office tkwi przede wszystkim w pełnej niezależności. To jak swoista centrala, uczestnicząca w administrowaniu interesami rodziny biznesowej i jej majątkiem.

Jest to nieocenione właśnie przy przeprowadzaniu sukcesji biznesowej, która niesie korzyści nie tylko dla rodzin założycieli firm, ale również dla polskiej gospodarki. Dlatego usługi family office stają się coraz bardziej pożądane, zwłaszcza wśród zamożnych klientów.

Kornel Dybul
Prezes Invest Secure


Artykuł opublikowany w magazynie Businessman.pl (grudzień 2016)

Napisz komentarz