Nieruchomości od dawna stanowią stabilną lokatę kapitału oraz generują korzystne stopy zwrotu. Mowa oczywiście o przemyślanych inwestycjach, a nie zakupionych przypadkowo. Łatwo można zauważyć, że ceny nieruchomości w ostatnich latach wzrosły, przez co niedoświadczone osoby uważają, że nie warto w nie inwestować. Jednak znajomość rynku oraz szczegółowe analizy pozwalają zakupić nieruchomość z potencjałem zysku.
Tylko posiadanie nieruchomości, czy opłacalna inwestycja?
Ostatnimi czasu dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości komercyjne. Dlatego inwestorzy oraz przedsiębiorcy, coraz chętnej korzystają z tej możliwości inwestowania kapitału. Oprocentowanie na lokatach bankowych od kilku lat stało się nieopłacalne, z uwagi na wzrost inflacji w szybkim tempie. Z tego względu inwestycja w nieruchomości wydaje się być stabilną lokatą kapitału oraz pozwala osiągnąć korzystną stopę zwrotu. Istnieją jednak pewne czynniki, które trzeba uwzględnić przed zakupem mieszkania czy lokalu komercyjnego. Nieprzemyślana inwestycja może spowodować zamrożenie kapitału, a nawet jego częściową stratę.
Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania pod wynajem?
Na wartość i zysk z wynajmu mieszkania, znaczny wpływ ma lokalizacja. Z reguły im bliżej centrum zlokalizowana jest nieruchomość, tym wyższa cena, ale łatwiej można znaleźć najemcę. Przed zakupem warto zastanowić się, kto jest klientem docelowym. Jeśli mieszkanie będzie wynajmowane studentom, to ważna jest bliska odległość od uczelni lub dobre połączenie komunikacji miejskiej. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że studentów interesuje niska stawka najmu, która często nie idzie w parze z wysokim standardem. Z kolei osoby pracujące są w stanie zapłacić więcej i mają wyższe wymagania. Ważny jest metraż oraz miejsce parkingowe. Dlatego przed zakupem, należy wykonać wstępną kalkulację rentowności wynajmu danego mieszkania pod wynajem.
Co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania?
Zakup mieszkania pod wynajem wiąże się z szeregiem czynności, które trzeba wykonać. Przed zakupem trzeba sprawdzić ewentualne wady prawne, np. czy jest wolne od praw osób trzecich lub innych roszczeń. Kluczową rolę pełni znajomość rynku nieruchomości oraz sprawdzenie płynności takiej inwestycji. W życiu różnie bywa i może zdarzyć się, że zaistnieje nagła potrzeba sprzedaży mieszkania z uwagi na trudną sytuację. Jeśli mieszkania w danej lokalizacji cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, to szybko znajdzie się nabywca. W takim przypadku można dokonać sprzedaży za korzystną cenę. Natomiast gdy mieszkania, nie cieszą się zainteresowaniem (np. ze względu na lokalizację lub budynek, w którym się znajdują), szybka sprzedaż może być możliwa jedynie po znacznie niższej cenie niż rynkowa. To tylko niektóre aspekty, które trzeba uwzględnić przed zakupem mieszkania pod wynajem, aby inwestycja przyniosła oczekiwane zyski.
Jeśli nie mieszkania to może lokal komercyjny?
Lokale komercyjne to kolejna opcja inwestycji kapitału, która cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów indywidualnych oraz firm. Jednak już na wstępie należy określić potrzeby potencjalnego najemcy, np. lokalu usługowego lub biur. Ostatnimi czasu nowe trendy w budownictwie sprawiły, że każdy lokal komercyjny musi zostać odpowiednio zaprojektowany. Liczy się nie tylko wygoda użytkowania, lecz także wygląd wnętrza. Lokal można zakupić ,,pusty” lub z najemcą, dzięki czemu od początku będzie generował dochody. Przed zakupem trzeba przeprowadzić analizę prognozującą rentowność najmu (roczną stopę zwrotu). Na rentowność wpływają następujące czynniki:
- atrakcyjna lokalizacja, która umożliwia klientom łatwe dotarcie i jest ,,reklamą”, która widzą potencjalni klienci (np. biuro rachunkowe, gabinet, itd.).
- miejsca parkingowe w pobliżu – klienci chcą zaparkować auto jak najbliżej lokalu, dlatego ważne jest bliskie położenie miejsc parkingowych
- dobry dojazd – klienci chcą szybko i łatwo dojechać do obiektu. Dlatego warto uwzględnić dojazd autem, jak i komunikacją miejską (w zależności od przeznaczenia lokalu)
- stan techniczny – trzeba przeprowadzić dokładną analizę stanu technicznego, również pod kątem ukrytych wad. Kluczową rolę odgrywa obliczenie kosztów remontu.
- infrastruktura budynku – budynek poza siecią energetyczną musi być podłączony do sieci ciepłowniczej, wody i kanalizacji. W przeciwnym razie inwestor musi ponieść dodatkowe koszty. Bliska odległość np. od sieci kanalizacyjnej, nie zawsze oznacza niski koszt wykonania przyłącza.
Przed zakupem lokalu pod wynajem, trzeba uwzględnić aktualne trendy dotyczące wyposażenia i wyglądu wnętrz. Wymaga to doskonałej znajomości rynku, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług architekta. W niektórych przypadkach należy skonsultować się z SANEPID, aby sprawdzić, czy dany lokal spełnia wymogi sanitarne. Dotyczy to m.in. branży gastronomicznej.
Na rynku zawsze znajdują się ogłoszenia nieruchomości pod wynajem. Dlatego trzeba wyróżnić swoją ofertę, aby przyciągnąć najemcę. W tym celu należy przeanalizować trendy na rynku i potrzeby potencjalnego najemcy. Następnie lokal musi zostać dostosowany do tych potrzeb oraz posiadać cechy, dzięki którym wyróżni się spośród innych .