Farma fotowoltaiczna staje się coraz popularniejszą inwestycją. W domach jednorodzinnych, panele są montowane na dachach, ewentualnie na gruncie. Natomiast kluczową rolę odgrywa optymalne nasłonecznienie, ponieważ promienie podające na moduły, pozwalają produkować prąd. Takie mikroinstalacje wytwarzają najczęściej prąd na potrzeby gospodarstwa domowego. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji?
Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Wielu przedsiębiorców i właścicieli gruntów o powierzchni min. ok 2 ha zastanawia się, jak założyć farmę fotowoltaiczną. Pod jej budowę inwestor musi przygotować powierzchnię gruntu min. ok 2 hektary. Panele zawsze zostają zamontowane na gruncie – w przeciwieństwie do gospodarstw domowych. Natomiast energia elektryczna wyprodukowana przez farmę fotowoltaiczną, zostaje przesyłana wyłącznie do publicznej sieci energetycznej. W kolejnych etapach jest sprzedawana odbiorcom. Natomiast właściciel farmy zarabia na produkcji prądu. Jakie czynniki warto uwzględnić przed rozpoczęciem takiej inwestycji?
Grunt pod farmę fotowoltaiczną
Opłacalną inwestycją może okazać się fotowoltaika, farma jednak może zostać zbudowana na odpowiednim gruncie. Poza wymaganą minimalną powierzchnią 2 ha, grunt nie powinien być zacieniony. Dlatego farma nie może powstać bezpośrednio w sąsiedztwie lasu, itp. Optymalne nasłonecznienie wpływa na wydajność modułów, co przekłada się na zyski. Działka przeznaczona pod inwestycję powinna mieć płaską powierzchnię lub pochyloną w stronę południową.
Niezbędne pozwolenia
W przypadku mikroinstalacji domowych, pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. Natomiast inwestycja w farmę fotowoltaiczną wymaga uzyskania pozwolenia. Niezbędna jest również koncesja na prowadzenie tego typu działalności gospodarczej. Warunki, które musi spełnić inwestor w celu jej uzyskania, reguluje Prawo Energetyczne. Do budowy farmy fotowoltaicznej należy używać wysokiej jakości elementów, które posiadają gwarancję producenta oraz są bezpieczne w użytkowaniu.
Farma fotowoltaiczna – koszt inwestycji i zyski
Farma fotowoltaiczna wymaga średnio zainwestowania ok. 2 500 000- 3 000 000 zł, w zależności od zastosowanych podzespołów. Na rynku istnieje wielu producentów paneli oraz pozostałych elementów, ale jakość najczęściej idzie w parze z ceną. Dokładne obliczenia są wykonywane po oględzinach oraz na podstawie wstępnego projektu. W ciągu 30 lat farma może przynieść ok. 4, 5 miliona złotych zysku. Trzeba jednak pamiętać, że dokładniejsze symulacje są możliwe po zapoznaniu z projektem. Ceny sprzedaży prądu są regulowane przez rząd, za pomocą odpowiednich przepisów.
Farma fotowoltaiczna to rodzaj inwestycji, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednak przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przygotują zestawienie kosztów oraz symulację zysków.